Przejdź do treści

Mapa strony internetowej – co to jest?

Mapa strony internetowej
Co to jest mapa strony internetowej? Po co ją tworzyć i jak stworzyć ją poprawnie? Czy warto zaprzątać nią sobie głowę i czy faktycznie ma jakikolwiek wpływ na pozycje w wyszukiwarkach? Zapraszam do poradnika!

Co to jest mapa strony internetowej?

Mapa strony, zwana również mapą witryny (ang. sitemap), to strukturalny diagram lub lista wszystkich dostępnych na danej stronie internetowej lub witrynie internetowej podstron. Ma ona na celu zaprezentowanie hierarchii i organizacji treści na stronie oraz ułatwienie nawigacji zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek internetowych.

Jakie wyróżniamy rodzaje map stron www?

 1. Mapy witryny dla użytkowników: Te mapy są zazwyczaj linkami lub graficznymi odnośnikami na stronie głównej lub w stopce witryny. Pomagają one użytkownikom znaleźć i przejść do konkretnych sekcji lub podstron witryny. Mapy witryny dla użytkowników są szczególnie przydatne na dużych stronach internetowych lub skomplikowanych witrynach e-commerce.
 2. Mapy witryny dla wyszukiwarek internetowych: Te mapy witryny są zazwyczaj generowane w formie plików XML lub TXT i przesyłane do wyszukiwarek internetowych, takich jak Google. Pomagają one wyszukiwarkom zindeksować wszystkie dostępne na witrynie strony, co może poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Dla tych celów można również korzystać z protokołu „robots.txt” w celu określenia, które strony powinny być zindeksowane, a które nie.

W dzisiejszej publikacji zajmę się tym drugim rodzajem czyli mapami strony dla wyszukiwarek internetowych.

Formaty map strony

Mapa strony (sitemap) może przyjąć różne formaty, w zależności od jej przeznaczenia i celów. Oto kilka popularnych formatów mapy strony:

 1. XML Sitemap (Mapa Strony XML): To najczęstszy format mapy strony, który jest przeznaczony głównie dla robotów, do informowania wyszukiwarek internetowych o strukturze i zawartości witryny. Format ten jest oparty na XML (Extensible Markup Language) i jest powszechnie stosowany w celu zindeksowania stron przez wyszukiwarki, co poprawia widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.
 2. HTML Sitemap (Mapa Strony HTML): To format mapy strony, który jest przeznaczony dla użytkowników, aby pomóc im w łatwiejszej nawigacji po witrynie. Jest to zazwyczaj zwykła strona internetowa w formacie HTML (Hypertext Markup Language), zawierająca linki do różnych sekcji lub podstron witryny.
 3. TXT Sitemap (Mapa Strony TXT): To prosty format mapy strony w postaci pliku tekstowego (TXT). Choć nie jest tak powszechny jak XML, może być używany w niektórych przypadkach do informowania wyszukiwarek internetowych o dostępnych stronach.
 4. ROR Sitemap: ROR (Resources of a Resource) to inny format mapy strony, który jest używany w celu dostarczenia informacji o zasobach witryny. Jest to format XML-based , który może zawierać dodatkowe metadane i informacje o zasobach na stronie.
 5. Image Sitemap: Jeśli witryna zawiera wiele obrazów, można stworzyć mapę strony specjalnie dla obrazów. Taki format mapy strony zawiera informacje o obrazach na witrynie, takie jak ich adresy URL, podpisy i inne metadane.
 6. Video Sitemap: Podobnie jak w przypadku mapy obrazów, można utworzyć mapę strony specjalnie dla materiałów wideo. Taki format zawiera informacje o wideo na witrynie, takie jak ich adresy URL, tytuły, opisy i inne dane.
 7. News Sitemap: Jeśli witryna publikuje treści związane z wiadomościami, można utworzyć mapę strony dedykowaną tym treściom. Format ten jest używany, aby informować Google o najnowszych wiadomościach na witrynie.
 8. Mobile Sitemap: Mapa strony mobilnej jest przeznaczona specjalnie dla wersji mobilnej witryny i pomaga wyszukiwarkom indeksować treści dostępne na urządzeniach mobilnych.

Warto zaznaczyć, że najczęściej stosowanym formatem mapy strony jest XML Sitemap, który służy głównie celom SEO i indeksacji przez wyszukiwarki. Jednak na witrynach o bardziej skomplikowanej strukturze można stosować różne formaty mapy strony, aby lepiej dostosować się do potrzeb użytkowników i wyszukiwarek.

Jak stworzyć mapę strony internetowej?

Stworzenie mapy strony może być stosunkowo prostym procesem, zwłaszcza jeśli masz jasny plan dotyczący struktury swojej witryny. Oto kroki, które pomogą ci stworzyć mapę strony:

 1. Określ cele swojej witryny: Zanim przystąpisz do tworzenia mapy strony, zrozum, jakie cele chcesz osiągnąć za pomocą swojej witryny. To pomoże ci zidentyfikować, jakie treści i sekcje witryny będą potrzebne.
 2. Zidentyfikuj główne sekcje i strony: Sporządź listę głównych sekcji i stron, które chcesz umieścić na swojej witrynie. To mogą być takie elementy jak strona główna, o nas, usługi, blog, kontakt itp.
 3. Utwórz hierarchię treści: Organizuj treści na swojej witrynie w hierarchiczną strukturę. Strona główna będzie stanowiła najwyższy poziom, a pod nią umieść główne sekcje, a pod nimi odpowiednie podstrony. Hierarchia powinna odzwierciedlać strukturę treści i nawigację na stronie.
 4. Narysuj schemat lub stwórz mapę myśli: Przy pomocy rysunku ręcznego lub narzędzi do tworzenia map myśli (takich jak XMind, MindMeister, czy nawet papier i ołówek) stwórz schemat lub mapę myśli, które pokażą hierarchię treści na twojej stronie. To pomoże ci wizualizować strukturę witryny.
 5. Określ priorytety i zależności: Rozważ, które sekcje i strony są najważniejsze i jakie relacje zachodzą między nimi. To pomoże określić, które treści powinny być bardziej widoczne lub łatwiejsze do odnalezienia.
 6. Zdecyduj o formacie mapy strony: Mapa strony może mieć różne formaty, w zależności od jej przeznaczenia. Najpopularniejszym formatem jest mapa strony w formie XML, ale dla użytkowników możesz stworzyć również mapę strony w formie strony internetowej (HTML).
 7. Tworzenie mapy strony w formie XML (dla wyszukiwarek):
  • Stwórz plik XML, używając odpowiedniego narzędzia lub edytora tekstu.
  • Dodaj elementy <url> dla każdej strony lub sekcji witryny, wskazując adres URL i inne informacje, takie jak data ostatniej modyfikacji.
  • Zapisz plik z rozszerzeniem .xml (na przykład, „sitemap.xml”).
 8. Tworzenie mapy strony w formie HTML (dla użytkowników):
  • Utwórz stronę internetową, która zawiera linki do wszystkich sekcji i stron witryny.
  • Upewnij się, że strona jest czytelna i intuicyjna dla użytkowników.
  • Dodaj link do mapy strony w stopce lub menu nawigacyjnym swojej witryny.
 9. Publikacja mapy strony: Opublikuj mapę strony w głównym katalogu swojej witryny lub tam, gdzie zazwyczaj znajdują się pliki witryny. Upewnij się, że jest ona dostępna publicznie.
 10. Monitorowanie i aktualizacja: Regularnie monitoruj skuteczność mapy strony i aktualizuj ją w miarę dodawania nowych treści lub zmian w strukturze witryny.

Jak stworzyć sitemap w formacie XML?

Chcąc stworzyć mapę serwisu dla robotów, nie musisz robić tego ręcznie. Google już jakiś czas temu przygotowało listę generatorów map strony, dostępną pod adresem: https://code.google.com/archive/p/sitemap-generators/wikis/SitemapGenerators.wiki, w większości podanych tam przypadków, wystarczy podać adres strony, a generator sam stworzy taką sitemapę.

Jak wygląda przykładowa mapa strony w formacie XML?

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  <url>
   <loc>https://www.example.com/strona1</loc>
   <lastmod>2023-09-05</lastmod>
   <changefreq>weekly</changefreq>
   <priority>0.8</priority>
  </url>
  <url>
   <loc>https://www.example.com/strona2</loc>
   <lastmod>2023-08-30</lastmod>
   <changefreq>monthly</changefreq>
   <priority>0.6</priority>
  </url>
</urlset>

W powyższym przykładzie znajdują się dwa elementy <url>, które reprezentują dwie różne strony na witrynie. Oto opis poszczególnych elementów mapy strony XML:

 • <urlset>: To główny element mapy strony XML, który definiuje cały dokument.
 • <url>: Każdy element <url> reprezentuje jeden adres URL na witrynie. Możesz mieć wiele takich elementów w jednym pliku mapy strony.
 • <loc>: Element <loc> zawiera pełny adres URL strony. Jest to obowiązkowy element.
 • <lastmod>: Element <lastmod> zawiera datę ostatniej modyfikacji strony w formacie „RRRR-MM-DD”. Jest to opcjonalny element, który informuje wyszukiwarki o tym, kiedy strona została ostatnio zaktualizowana.
 • <changefreq>: Element <changefreq> wskazuje częstotliwość zmian na stronie. Może przyjmować wartości, takie jak „always”, „hourly”, „daily”, „weekly”, „monthly”, „yearly” lub „never”. Jest to opcjonalny element.
 • <priority>: Element <priority> wskazuje priorytet strony w skali od 0.0 do 1.0, gdzie 1.0 oznacza najwyższy priorytet. Jest to także opcjonalny element.

Jak wygenerować mapę strony w WordPress?

Większość stron internetowych stoi dziś na CMS WordPress. Najwięcej zapytań mam również o tę platformę dlatego podrzucam dwie wtyczki, które służą do automatycznego tworzenia Sitemapy na WordPressie. Wystarczy zainstalować wtyczkę, a ta po prostu stworzy mapę strony, po przebrnięciu przez wstępną konfigurację.

 1. Yoast SEO – bodaj najpopularniejsza wtyczka SEO dla WordPressa. Po jej instalacji mapa strony zostanie stworzona z automatu.
 2. Rank Math – to nieco bardziej rozbudowane narzędzie, które również stworzy sitemapę automatycznie w formacie XML.

Jak wygląda mapa XML wygenerowana przez wtyczki WordPress?

mapa strony internetowej w formacie xml

Mapa XML witryny wygenerowana w WordPress dla mojej strony, zawiera dwa elementy (oraz datę ostatniej modyfikacji):

Mapa wpisów: /post-sitemap.xml – po kliknięciu zobaczę wszystkie wpisy blogowe w moim serwisie:

mapa wpisów xml

Mapa stron: /page-sitemap.xml – po kliknięciu zobaczę wszystkie strony w obrębie mojego serwisu:

mapa stron xml

Także zawiera:

 • Adresy URL każdej ze stron (łącznie ze stroną główną)
 • Liczbę obrazków na stronie
 • Datę ostatniej modyfikacji

Dlaczego mapa strony jest ważna?

 1. Wsparcie dla SEO: Mapa strony w formacie XML jest używana przez wyszukiwarki internetowe do zindeksowania stron witryny. Dzięki temu witryna może być lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania, co zwiększa jej szanse na przyciągnięcie większej liczby odwiedzających.
 2. Łatwiejsza identyfikacja problemów na witrynie: Analizując mapę strony, można zidentyfikować brakujące lub złe linki, problemy z hierarchią treści lub inne potencjalne problemy z nawigacją, które mogą wymagać uwagi.
 3. Poprawa indeksacji treści: Dla witryn zawierających dużą ilość stron i treści, mapa strony pomaga w efektywnej indeksacji treści przez wyszukiwarki. To może zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.
 4. Szybsza indeksacja nowych treści: Gdy dodajesz nowe treści lub strony do witryny, aktualizacja mapy strony (szczególnie w przypadku mapy XML) pozwala na szybszą informację wyszukiwarek o tych zmianach i ich indeksację.
 5. Usprawnienie nawigacji dla użytkowników: Mapa strony pomaga użytkownikom odnaleźć się na stronie internetowej i łatwiej dotrzeć do interesujących ich treści. Jest to szczególnie przydatne na większych i bardziej złożonych witrynach, gdzie bez mapy strony użytkownicy mogliby się pogubić w różnych sekcjach i podstronach.
 6. Poprawa doświadczenia użytkownika: Dobre doświadczenie użytkownika jest kluczowe dla sukcesu witryny. Mapa strony może pomóc w zapewnieniu spójnego i intuicyjnego interfejsu, co przekłada się na zadowolenie użytkowników.
 7. Zwiększenie zaufania użytkowników: Obecność mapy strony może zwiększyć zaufanie użytkowników do witryny, ponieważ pokazuje, że witryna jest dobrze zorganizowana i dba o wygodę odwiedzających.
 8. Lepsze zrozumienie struktury witryny: Tworzenie mapy strony wymaga analizy struktury witryny, co może pomóc właścicielom witryn lepiej zrozumieć, jak ich witryna jest zorganizowana i czy można ją zoptymalizować pod kątem lepszego doświadczenia użytkownika i SEO.

Gdzie umieścić mapę witryny?

Oto, gdzie powinieneś umieścić mapę witryny, w zależności od jej rodzaju:

 1. Mapa strony XML dla wyszukiwarek:
  • Katalog główny witryny: Zazwyczaj najlepszym miejscem na umieszczenie mapy strony XML dla wyszukiwarek jest katalog główny (root) twojej witryny. Wtedy adres URL mapy strony może wyglądać na coś w rodzaju „https://www.twojadomena.com/sitemap.xml”. To jest standardowa lokalizacja, którą wiele wyszukiwarek, w tym Google, oczekuje.
  • robots.txt: Jeśli umieścisz mapę strony XML w katalogu głównym, dobrze jest dodać odnośnik do niej w pliku „robots.txt”. To pozwoli wyszukiwarkom łatwiej odnaleźć mapę strony. W pliku „robots.txt” można dodać linijkę w formie: Sitemap: https://www.twojadomena.com/sitemap.xml.
  • Google Search Console: Jeśli używasz Google Search Console, możesz zgłosić swoją mapę strony XML bezpośrednio z narzędzia. Nie musisz ją umieszczać w katalogu głównym, ale musisz podać pełny adres URL do mapy strony w Google Search Console. Poniżej opiszę Ci, jak dodać sitemap do GSC.
 2. Mapa strony HTML dla użytkowników:
  • Strona internetowa: Mapę strony HTML, która jest przeznaczona dla użytkowników, umieszcza się na stronie internetowej. Może to być osobna strona dedykowana mapie strony lub linki do różnych sekcji i stron witryny umieszczone na stronie głównej lub w stopce witryny.
  • Menu nawigacyjne: Link do mapy strony HTML może być również umieszczony w menu nawigacyjnym lub jako osobna opcja w menu głównym witryny. To ułatwia użytkownikom szybkie znalezienie mapy strony.
  • Dostępność: Upewnij się, że mapa strony HTML jest łatwo dostępna dla użytkowników, a link do niej jest widoczny na stronie i łatwy do znalezienia.

Jak dodać mapę strony do Google Search Console?

Dodanie mapy strony do Google Search Console to ważny krok, który pomoże Google lepiej indeksować i śledzić treści na twojej witrynie. Na początek grafika:

Jak dodać mapę strony do Google Search Console

Widzisz na niej kroki od 2 do 6, dlatego, że krok pierwszy to logowanie. Ważne! Do dodania sitemapy będzie potrzebna weryfikacja strony w Google Search Console! Tutaj masz pełną listę kroków do wykonania, którą możesz się wspomóc:

 1. Zaloguj się do Google Search Console: Przejdź na stronę Google Search Console (https://search.google.com/search-console) i zaloguj się na swoje konto Google. Jeśli nie masz jeszcze konta, utwórz je.
 2. Wybierz witrynę: Po zalogowaniu się wybierz witrynę, do której chcesz dodać mapę strony. Jeśli nie dodałeś jeszcze witryny do Google Search Console, musisz to zrobić, klikając na przycisk „Dodaj właściwość” i postępując zgodnie z instrukcjami.
 3. Przejdź do narzędzia „Mapy witryny”: Po wybraniu witryny, przejdź do panelu narzędzi w lewym menu. Znajdź i wybierz opcję „Mapy witryny” lub „Sitemap”.
 4. Podaj URL mapy strony: W polu tekstowym zostawione dla adresu URL mapy strony, wprowadź pełny adres URL do swojej mapy strony XML.
 5. Wyślij mapę strony: Kliknij przycisk „Prześlij”. Google Search Console przetestuje mapę strony, aby upewnić się, że jest ona prawidłowo sformatowana i zawiera poprawne adresy URL.
 6. Monitoruj status: Po wysłaniu mapy strony będziesz mógł monitorować jej status w Google Search Console. Google będzie regularnie sprawdzać mapę strony w poszukiwaniu nowych treści i zmian na witrynie. Jeżeli mapa zostanie dodana w sposób prawidłowy, zobaczysz ją na liście, a jej stan będzie określony zielonym napisem „Sukces”.
 7. Sprawdź raporty i dane indeksacji: Google Search Console dostarcza wiele przydatnych raportów i danych dotyczących indeksacji treści na twojej witrynie. Możesz śledzić, ile stron zostało zindeksowanych, czy są jakieś błędy czy ostrzeżenia związane z mapą strony i innymi aspektami SEO.

To wszystko. Po dodaniu mapy strony do Google Search Console, Google będzie regularnie przeglądać ją w poszukiwaniu nowych treści i aktualizacji. Mapa strony pomaga Google lepiej zrozumieć strukturę twojej witryny i przyspieszyć indeksację treści, co może poprawić widoczność twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Mapa strony – podsumowanie!

Mapa strony internetowej to wciąż ważny element w budowaniu widoczności. Może pomóc w lepszym indeksowaniu serwisu, ale także ułatwić poruszanie użytkowników w jego obrębie – w zależności od typu mapy. Nie warto lekceważyć jej stworzenia, nawet gdy mówimy o małym serwisie!

Przeczytaj także:

 1. Narzędzia propozycji słów kluczowych
 2. Sprawdzanie linków do strony
 3. Jak sprawdzić gdzie zarejestrowana jest domena?
 4. Jak sprawdzić historię domeny?
 5. Co to jest nagłówek HTML?
 6. Prowadzenie bloga firmowego
 7. Indeksacja strony w Google
 8. Moja firma w Google
 9. Długi ogon SEO
 10. Jak sprawdzić pozycje w wyszukiwarce?
 11. Jak tworzyć przyjazne adresy URL?
 12. Optymalizacja tekstów zgodnie z zasadami SEO
 13. Co to jest linkowanie?
 14. Linki wychodzące jak sprawdzić za darmo?
 15. Keywords Stuffing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *