Blog firmowy to dziś nie tylko proste narzędzie content marketingowe. To przestrzeń, która pozwala ekspertom stawać się markami osobistymi, a firmom skutecznie wzrastać, budując widoczność w Internecie.
Czy samo prowadzenie bloga firmowego daje efekty? Nie. Sztuką jest robienie tego skutecznie i tak, aby nieść wartość i budować trwałe, zaufane relacje ze swoimi odbiorcami, którzy mogą stać się klientami.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz prowadzić bloga firmowego, czy chcesz wzmocnić swoje dotychczasowe działania blogowe – w tym artykule podamy Ci praktyczne wskazówki i pokażemy efektywne metody. Dzięki nim trafisz do swojej idealnej grupy docelowej i napiszesz angażujące teksty, które będą długofalowo pracować na sukces Twojej firmy.
Jak pisać bloga firmowego? O czym pisać? I jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Czym jest blog firmowy
Blog firmowy to narzędzie marketingowe o różnych zastosowaniach dla Twojej marki. Może służyć informowaniu klientów o nowościach czy promocjach, daje Ci przestrzeń na przedstawianie swojej wiedzy czytelnikom, budując ich zaufanie do Ciebie-twórcy jako specjalisty w danej dziedzinie. Możesz ponadto pokazywać na nim sukcesy firmy lub wydarzenia z jej życia, również te zakulisowe.
Przede wszystkim jednak służy wspieraniu pozycjonowania, będąc kluczowym narzędziem z punktu widzenia SEO. Buduje widoczność strony w wyszukiwarce Google i zdobywa ruch organiczny, darmowy.
Z reguły blog powinien być kierowany do klientów zainteresowanych daną branżą i produktami Twojej firmy. Poprzez darmowe dzielenie się swoją wiedzą, bloga firmowego doceniają użytkownicy i roboty wyszukiwarek, które pchają Twoją stronę w górę wyników wyszukiwania. A zainteresowanie produktami czy usługami, które oferujesz – rośnie wraz z ruchem.
Pomysł i plan na bloga warto przemyśleć już na poziomie specyfikacji strony Twojej firmy. Już na starcie warto zadać sobie pytanie, czy chcesz robić to samodzielnie, czy będzie potrzebna zewnętrzna pomoc w postaci odpowiednio dobranego copywritera.
W tym kontekście warto przeczytać wpis: Jak wybrać dobrego copywritera i jakie ma cechy?
Jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego
Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego? Jakie korzyści z tego płyną? To przede wszystkim poprawa wizerunku marki na tle marek konkurencyjnych. Tworzysz w Internecie trwały obraz swojego profesjonalizmu, a czytelnicy odbierają Cię jako znawcę danego tematu.
Dopasowane do potrzeb grupy docelowej tematy poruszane na blogu mogą odpowiadać na nurtujące klientów pytania i rozwiewać ich wątpliwości co do wyboru konkretnych produktów. A to pośrednio prowadzi do zwiększenia wyników sprzedaży.
Prowadzenie bloga firmowego i pisanie treści, w których pamiętasz o słowach kluczowych, linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym, prostym języku, przejrzystości i elementach graficznych wprowadzających porządek i ład – świetnie wpływa na SEO. Twoja strona zaczyna rosnąć w Google właśnie dzięki blogowi, a dodając treści na bloga firmowego regularnie – możesz spodziewać się coraz wyższych pozycji, zostawiając konkurencję w tyle.
Tu przeczytasz więcej o elementach dobrych tekstów do Internetu: Jak napisać dobry tekst na stronę internetową?
Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego?
Samodzielne prowadzenie bloga firmowego kosztuje Twój czas. Płacisz czasem swoim lub pracowników. Masz odpowiednią wiedzę i możliwości czasowe? Niemal za darmo możesz zbudować ruch organiczny i widoczność na powiązane frazy kluczowe. Żeby nadeszły oczekiwane efekty – powinieneś stale zwracać uwagę na elementy tekstowe i techniczne, łącząc je ze sobą.
W sytuacji, gdy korzystasz z pomocy zewnętrznej, koszty mogą być różne. Zależnie od tego, czy masz abonament na pozycjonowanie, czy decydujesz się na kupowanie pojedynczych tekstów. W przypadku kupowania pojedynczych wpisów, artykuły blogowe wycenia się najczęściej w formie x złotych / 1000 znaków ze spacjami (1000 znaków ze spacjami to około ⅓ strony A4). W wielu przypadkach cena za tekst zależy od podejmowanego tematu – poziomu trudności, długości, dostępnych źródeł czy czasu przeznaczonego na research.
U mnie prowadzenie firmowego bloga zaczyna się od 2500 zł netto miesięcznie, jeżeli mam za zadanie pozyskać lub stworzyć dla Ciebie wartościowe treści, które będą widoczne na pierwszych stronach Google. Czy warto skorzystać z oferty Kreacja Marki? Odsyłam do Case Study z pozycjonowania zakładu kamieniarskiego. Sprawdź, jakie uzyskaliśmy efekty i oceń sam.
Jak prowadzić bloga firmowego – 16 porad na start
Jak pisać bloga firmowego? Przygotowałem dla Ciebie kompletną listę 16 porad.
1. Pisz o tym, o czym masz pojęcie
Bądź ekspertem, ale nie ulegaj klątwie wiedzy. Unikaj tematów, w których czujesz się niepewnie. Dużo łatwiej jest pisać o sprawach naturalnych dla Ciebie i Twojej firmy. Szukanie tematów na siłę to zły pomysł. Nikt nie będzie zadowolony z efektów – ani Ty, ani czytelnicy.
Opisuj tematy związane z Twoją działalnością. Problemy, z jakimi masz do czynienia. Swoje odczucia i wnioski. Dzięki naturalności i autentyczności ludzie zobaczą, że tworzysz właśnie dla nich i zaczną śledzić kolejne publikacje na Twoim firmowym blogu z zaciekawieniem.
Z technicznego punktu widzenia – pilnujesz tematyczności i dajesz Google sygnał, że Twoja wiedza na dany temat stale się poszerza.
2. Bądź samodzielny
I pisz samodzielnie. Samodzielne prowadzenie firmowego bloga to oszczędność, zwłaszcza dla małych firm. Przy okazji daje satysfakcję. Nie jesteś przekonany? Spróbuj! Efekty nie będą satysfakcjonujące? Poszukaj pomocy z zewnątrz.
Optymalnym rozwiązaniem dla małych firm jest prowadzenie bloga firmowego samodzielnie i pozyskiwanie od czasu do czasu publikacji gościnnych od twórców blogowych, których cenisz. To poszerza perspektywę i daje nowe spojrzenie na dany temat.
Czego unikać? Zlecania tekstów blogowych przypadkowym pracownikom, np. praktykantom, którzy nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy. To widać. Ekspert to ekspert, a takie treści nie będą świadczyć dobrze o Tobie i Twojej marce.
Przeczytaj: Jak sprawdzić pozycje strony w Google?
3. Pisz dla ludzi
Klątwa wiedzy może dotyczyć wielu specjalistów, którzy zapomnieli już, jak to jest nie mieć eksperckiej wiedzy branżowej. Pisz w taki sposób, aby ludzie rozumieli, co chcesz im przekazać. Tak, jakbyś rozmawiał twarzą w twarz z osobą, której chcesz pomóc.
Zwracaj za każdym razem uwagę na to, czy Twój wpis jest zrozumiały dla czytelnika. W jaki sposób to testować? Polecamy 2 proste rozwiązania:
- Tzw. surowy czytelnik. Poproś znajomych o przeczytanie treści i przekazanie wniosków. Najprostsze rozwiązanie, a daje cenny feedback. Muszą to być osoby spoza Twojej branży.
- Indeks czytelności FOG. Narzędzie mierzące, w jakim stopniu Twój tekst jest zrozumiały dla innych. Ja korzystam z Jasnopisu.
4. Twórz kompletne treści
Unikaj powierzchownego traktowania tematów. Dając ludziom kompletne poradniki, badania czy opisy case studies na blogu firmowym, dajesz im bardzo jasny sygnał, że warto zaufać Twojej wiedzy, a docelowo – firmie.
Nie bój się długich tekstów. Czujesz, że wyczerpanie tematu wymaga długiego tekstu? Stwórz kompleksowy poradnik. Masz wrażenie, że tym razem wystarczy krótszy wpis? Nie ma w tym nic złego. Ważne, żebyś czuł, że temat został wyczerpany. No i żeby czytelnicy znaleźli odpowiedzi, których szukają. A dla poszerzenia tematu stosuj semantyczne frazy kluczowe.
5. Pisz poprawnie i schludnie
Teksty pisane poprawnie pod kątem języka, ortografii czy interpunkcji są traktowane jako schludne, ułożone. Ludzie nie lubią chaosu i niechlujstwa. Istnieją narzędzia, jak chociażby Ortograf, dzięki któremu możesz dosłownie za pomocą kilku kliknięć sprawdzić, czy w Twoim tekście nie ma literówek, błędów składniowych, ortograficznych pomyłek lub czy gdzieś nie zabrakło przecinka. Poprawne i schludne pisanie pomaga wprowadzić dyscyplinę i pokazuje Twój szacunek do odbiorcy.

6. Urozmaicaj content
Jeżeli masz możliwość, publikuj zawartość różnego rodzaju. Co pisać na blogu firmowym? Poradniki i badania, ale również relacje ze spotkań czy konferencji. Może wizyty u klientów? Fotorelacje? Analizy narzędzi? Blog firmowy jest jak witryna sklepowa.
Nawet jeżeli takie działania na blogu firmowym nie dadzą Ci ruchu organicznego – to pokażą Twoją działalność z zupełnie innej, szerszej perspektywy. Ludzka twarz działalności służy budowie unikalnego wizerunku. A Ty zaczynasz automatycznie wyróżniać się na tle konkurencji, która często kopiuje od siebie nawzajem.
Nie zapomnij również o umieszczaniu w tekstach blogowych zdjęć, grafik czy infografik. Treści graficzne zawsze będą wartością dodaną, bo urozmaicą wpisy, dzieląc w przyjazny dla oka sposób obszerne bloki tekstu.
7. Zapisuj pomysły
W nieoczekiwanym momencie wpada Ci do głowy pomysł na idealny wpis na Twojego bloga firmowego? Zapisz go od razu. Dzięki temu może powstać zarys content planu, a Ty będziesz tworzyć teksty blogowe regularnie.

Do zapisywania pomysłów można wykorzystać np. szkice w panelu WordPressa.
Prowadzenie bloga firmowego to maraton, a nie sprint, więc im więcej pomysłów sobie zanotujesz – tym lepiej dla Ciebie i dla Twojej firmy. Kiedy przyjdzie brak weny, tematy na zapas będą czekać na wykorzystanie.
Gdzie jeszcze możesz notować pomysły na wpisy na Twojego bloga firmowego?
- Kalendarz
- Trello
- Notatnik w telefonie lub laptopie
- Alarm w telefonie.
8. Reaguj na nowości i wydarzenia
Prowadzenie bloga firmowego nie polega tylko na opisywaniu bieżących działań firmy lub Twoich sukcesów sprzedażowych. Jeśli aktualnie w Twojej branży dzieje się coś ciekawego, być może zaraz właśnie to będzie mieć kluczowy wpływ na rynek albo decyzje klientów. Napisz o tym jako jeden z pierwszych! Przykład? Wpis o Aktualizacji Google Helpful Content.
9. Bądź regularny
To trudny do realizacji punkt, przede wszystkim, kiedy prowadzisz małą firmę. Jednak warto zwrócić na niego uwagę, bo pilnowanie regularności dodawania wpisów niesie bardzo dużą i długoterminową wartość.
W większych firmach ten problem nie istnieje. Są tam specjalne działy odpowiedzialne za content marketing, m.in. bloga firmowego. Są marketingowcy i copywriterzy branżowi. W małych firmach pisanie tekstów na bloga firmowego często pozostaje po stronie właściciela marki, pogrążonego w wielu obowiązkach.
Co właściwie oznacza regularność przy blogu firmowym? Dla jednych to będzie raz w tygodniu, dla innych raz w miesiącu. Najważniejsze jest wypracowanie pewnego modelu, realnego harmonogramu działań content marketingowych. Nie zostawiaj czytelników przez kilka miesięcy bez nowych wpisów. Nie pozwól im o sobie zapomnieć.
Każdy musi wypracować sobie własną drogę częstotliwości publikacji. Pomyśl teraz o sobie jako o kliencie. Szukasz pomocy specjalisty i trafiasz na jego bloga. Widzisz, że ostatni tekst został opublikowany 3 miesiące temu. Co robisz? Zostajesz, czy szukasz kogoś bardziej „świeżego”? Dla mnie odpowiedź jest jasna.
10. Rozwiązuj problemy
Nawet najbardziej dopieszczony tekst na Twoim blogu firmowym nic nie wniesie, jeśli nie da ludziom odpowiedzi na zadane pytanie. Zidentyfikuj problemy, jakie mogą rozwiązać Twoje wpisy i krok po kroku pokazuj odbiorcom właśnie te rozwiązania.
Nawet gdy w Twojej głowie problem wydaje się błahy, pamiętaj o punkcie 3. z tego artykułu – piszesz dla ludzi. To nic, że dla Ciebie to wszystko wydaje się banalne. Ty jesteś ekspertem. A Twojemu potencjalnemu klientowi może brakować tej wiedzy i wtedy Twoja pomoc będzie nieoceniona.
11. Dawaj narzędzia
Najlepiej darmowe. Wiesz, jak wykorzystać dane narzędzie? Udostępnij swoją wiedzę. Część czytelników bloga firmowego z tego skorzysta, a inni przyjdą do Ciebie po więcej i staną się stałymi klientami, bo zobaczą, że coś po prostu działa.
Przykład? Nasz artykuł opisujący darmowe narzędzia propozycji słów kluczowych! Sporo darmowej wiedzy o 8 darmowych narzędziach. A ludzie odwiedzają bloga firmowego, czytają ten tekst i przychodzą nadal. Co widać w analityce (o czym później).
Skoro narzędzia są ogólnodostępne, to ktoś i tak do nich dotrze. Z Twojego artykułu lub… z artykułu konkurencji. Opisz coś przydatnego jako pierwszy, a kolejny raz dasz sygnał odbiorcom, że warto zaufać właśnie Tobie i Twojej firmie.
12. Optymalizuj treść, nagłówki i Tagi Meta
Teraz o elementach typowo technicznych. Pamiętaj o optymalizacji treści, którą opisywaliśmy w artykule o tworzeniu tekstów pod SEO. Czy to konieczne? Chcąc budować widoczność organiczną – tak. Bez tego mało osiągalne będą top pozycje w Google, a przecież właśnie o nie nam chodzi!
Podobnie z nagłówkami HTML. Dbaj o chwytliwe nagłówki i śródtytuły.
Ostatni elementy tego punktu to Tagi Meta. Kompletny poradnik na ten temat znajdziesz we wpisie blogowym dotyczącym Meta Tagów. Dla przypomnienia – zawsze piszemy je ręcznie.
13. Linkuj pomiędzy artykułami
Linkowanie wewnętrzne powinno stanowić jeden z elementów typu must-have we wpisach na Twoim blogu firmowym. Dzięki linkowaniu wewnętrznemu odnosisz się do innych zasobów Twojej strony, a czytelnik zostaje u Ciebie dłużej. Efekt finalny? Odbiorca upewni się jeszcze mocniej, że warto zaufać właśnie Tobie, nie konkurencji. A Ty zbudujesz solidną bazę wiedzy i dasz wyszukiwarce klarowny sygnał, że wiesz znacznie więcej. Sytuacja win-win.
14. Udostępniaj w innych kanałach
Korzystasz z social mediów? Udostępnij tam publikację z Twojego bloga firmowego i dotrzyj do większej liczby użytkowników. Bardzo wiele firm zapomina o udostępnianiu wpisów blogowych w innych kanałach, przez co bezsensownie tracą potencjalne źródła ruchu.
Dywersyfikacja wejść ma ogromną wartość, bo więcej źródeł to zawsze więcej możliwości dla Twojej firmy. Tym bardziej, gdy treści, które tworzysz, są interesujące i wartościowe dla ludzi, których gromadzisz. Udostępnianie wpisów z bloga firmowego w różnych miejscach może mieć pozytywny wpływ na indeksowanie strony w Google.
15. Zachęcaj do dyskusji
Interesujące teksty są świetnym rozwiązaniem. Ale Twój blog rozwinie się jeszcze lepiej, gdy każdy artykuł spowoduje, że ktoś będzie mieć ochotę zareagować, wypowiedzieć się na dany temat. W komentarzach na Twoim blogu firmowym lub na social mediach Twoich albo Twojej firmy. Nie zapominaj udzielać odpowiedzi na pytania zadawane w komentarzach. To kolejny krok do budowania wizerunku eksperta. Przyjaznego eksperta.
16. Analizuj efekty
Analiza efektów działań to podstawa prowadzenia bloga firmowego. Obserwuj ruch organiczny i pozycje w wynikach wyszukiwania. Tym sposobem uzyskasz najcenniejsze informacje, bo dowiesz się, czy treść jest przydatna dla użytkowników i wartościowa według robotów.

Czy do analizy efektów potrzebujesz specjalistycznych, płatnych narzędzi? Absolutnie nie. Wystarczy darmowe GSC. W jednej z publikacji opisałem, na czym polega weryfikacja witryny w Google Search Console.
Czy każda firma potrzebuje bloga
Moim zdaniem – nie.
Kiedy blog firmowy będzie niepotrzebny Twojej firmie?
Kiedy:
- nie zależy Ci na klientach pozyskanych ze strony internetowej
- opierasz biznes wyłącznie na klientach lokalnych
- już na starcie czujesz, że poświęcisz na to za mało czasu, a brakuje budżetu na zamawianie tekstów od copywritera
- Twoja strona służy wyłącznie jako wizytówka firmy.
Czy to znaczy, że w takich przypadkach najlepiej zrezygnować z tworzenia treści? Niekoniecznie. Wtedy możesz postawić na aktualności z firmy i jej życia, wpisy w social mediach i darmową wizytówkę Google Moja Firma.
Tworzenie bloga firmowego na siłę i nieregularnie traci sens. Lepiej całkowicie odpuścić bloga, niż zbudować go i o niego nie dbać. Publikacje słabe pod kątem jakości działają gorzej niż brak wpisów.
Wyobraź sobie, że trafiasz na stronę internetową firmy, przeglądasz bloga i spotykasz wyłącznie bezwartościowe teksty, pełne błędów, a dodatkowo najświeższy artykuł ma 3 lata… Czy to zachęca do nawiązania jakiejkolwiek współpracy? No właśnie. Aby temu zapobiec, może też pomóc regularna aktualizacja strony internetowej.
Czym nie jest blog firmowy
Na pewno możemy powiedzieć Ci, czym nie powinien być. Blog firmowy nie powinien być wyłącznie witryną sprzedażową. Wiele firm popełnia ten sam błąd na blogach i w social mediach. Ciągle reklamują swoje usługi, bez przerwy przekonując ludzi do swojej oferty. Błąd.
Twoja firma ma tym ludziom pomóc, rozwiązać ich problemy. Więc najpierw ich uświadom, potem pokaż, że potrafisz pomóc, a dopiero na koniec zaproponuj usługę lub produkt.
Podsumowując…
Czy warto prowadzić bloga firmowego? Jesteśmy pewni, że tak.
Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego? W skrócie:
- tworzysz więź z klientem
- budujesz widoczność i pozycje w wyszukiwarkach
- pozyskujesz darmowy, organiczny ruch na swoją stronę www
- budujesz kompletną bazę wiedzy
- budujesz autorytet swój i swojej firmy
- zdobywasz kolejny kanał komunikacji i pozyskania klienta
- tworzysz kompletną strategię marketingową
- to najtańsza forma budowy widoczności.
Prowadzenie bloga firmowego ma sens, ale tylko wtedy, gdy podchodzisz do tego we właściwy sposób. Jeżeli potrzebujesz pomocy w budowie właściwej strategii lub tworzeniu treści – zachęcam do kontaktu!
Zajrzyj też na moją stronę główną: Kreacja Marki i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!

Cześć! Zbudowałem brand kreacjamarki.pl, żeby pomóc firmom, które chcą zaistnieć w internecie. Przez kilka lat prowadziłem redakcję w firmie marketingowej i nadszedł moment, aby zrobić coś dla siebie. Za sobą mam kilkadziesiąt ciekawych projektów. Przed sobą jeszcze więcej. Moje publikacje znajdziesz w miesięcznikach Biznes Hotel i Hotelarz. Prywatnie fan kina niezależnego i obsesyjny fan angielskiego futbolu.