Sprawdzanie dostępności domeny
Skoro wiesz czym są domeny i trafiłeś tu pewnie dlatego, że chcesz założyć swoją własną stronę, pokaże Ci, jak za darmo sprawdzić, czy domena jest wolna! Wystarczy kilka prostych kliknięć!
- Wchodzisz na stronę www jakiejkolwiek firmy hostingowej. Większość z nich ma u siebie wyszukiwarkę domen. Ja polecę zenbox, bo sam mam u nich wykupiony hosting i domenę: https://zenbox.pl/
- Na głównej stronie, w polu znajdź domenę, wpisujesz interesujący Cię adres (screen poniżej):
3. Po kliknięciu szukaj, otrzymujesz szereg wyników na temat badanego adresu, widzisz dostępne rozszerzenia i adresy już wykupione, w badanym przypadku wszystkie możliwe opcje są już zajęte:
Jeżeli adresy byłyby wolne i dostępne do kupienia, pod każdym z rozszerzeń widniałaby cena. Wówczas wystarczy tylko wybrać interesujący wariant, opłacić i domena należy do Ciebie. Proste? Firmy hostingowe udostępniają również szereg powiązanych adresów, zawierających szukane wyrażenie.
Przeczytaj: ile kosztuje roczne utrzymanie strony www?
Co jeżeli jesteś zainteresowany daną domeną, a została wykupiona? Czy wszystko stracone? Zawsze możesz zgłosić się do obecnego właściciela i spróbować odkupić od niego dany adres. Do tego jednak, powinieneś mieć możliwość skontaktowania się. Czy możesz sprawdzić, kto jest właścicielem domeny i na kogo została zarejestrowana? Tak! Zapraszam do dalszej części!
Sprawdź kto jest właścicielem domeny
Na początek musisz wiedzieć, że ze względu na obowiązujące prawo i ograniczenia wynikające z RODO, w przypadku osób fizycznych sprawdzenie właściciela domen może być ograniczone lub niemożliwe. Takie informacje może udostępnić jedynie usługodawca i firma sprawująca opiekę nad daną domeną. Nie są to informacje ogólnodostępne. W przypadku, gdy należy do firmy informacje te są w pełni jawne i bez przeszkód sprawdzisz kto jest właścicielem domeny.
Możesz natomiast uzyskać informacje o tym, kiedy i gdzie została zarejestrowana domena, do kiedy została wykupiona, a nawet poznać adresy IP serwerów, na których została postawiona. Jak to zrobić? Spieszę z pomocą, cały proces jest łatwiejszy, niż myślisz! Użyjemy w pełni darmowych i ogólnodostępnych narzędzi do sprawdzania domen!
Jak sprawdzić gdzie jest zarejestrowana domena?
Gdzie możesz szybko i za darmo sprawdzić gdzie została zarejestrowana domena? Najpopularniejsze będą dwa zupełnie darmowe narzędzia:
- Krajowy Rejestr Domen (NASK) – dostępny pod adresem: https://www.dns.pl/whois, świetny do sprawdzenia krajowych domen, zarejestrowanych w Polsce,
- Who.is – dostępny pod adresem https://who.is, globalny i moim zdaniem najczęściej używany serwis, do sprawdzania domen.
Istnieje znacznie więcej serwisów, w których możesz sprawdzić potrzebne parametry i informacje, ale ja raczej podaję rozwiązania przetestowane i wykorzystywane przeze mnie regularnie. Jeżeli szukasz innych opcji, bez przeszkód znajdziesz je w innych, równie wartościowych publikacjach w internecie. Osobiście myślę, że podane przeze mnie w zupełności wystarczą.
Jeżeli lubisz darmową pomoc, przypominam Ci o mojej publikacji czyli 8 darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych!
Jak sprawdzić informacje o domenie przy pomocy NASK?
Sprawdzanie podstawowych parametrów domeny pokażę Ci na przykładzie bazy NASK. Dlaczego? NASK w przypadku polskich domen dostarcza bardziej kompletnych informacji i może zawierać dane, których próżno szukać w globalnych narzędziach. Zwyczajnie bazę cechuje większa precyzja, w odniesieniu do domeny rejestrowanej na terenie naszego kraju. Za przykład niech posłuży domena nask.pl! (chyba mogę, co? 🙂 )
Szukaj w bazie dns.pl/whois!
Twoje zadanie będzie niesamowicie proste do wykonania. Co musisz zrobić, żeby otrzymać info interesującej Cię domenie? Musisz wykonać 5 banalnych kroków!
- Wchodzisz na stronę https://www.dns.pl/whois,
- W polu Wpisz nazwę domeny, wpisujesz adres internetowy do sprawdzenia,
- Zaznaczasz pole reCAPTCHA – Nie jestem robotem
- Rozwiązujesz zagadkę związaną z Captchą – czasem systemowi wystarczy kliknięcie, a czasami dostaniesz proste zadanie do wykonania.
- Klikasz Szukaj w bazie WHOIS i gotowe! Otrzymujesz wszystkie dane na temat rejestracji danej domeny:
Informacji na temat sprawdzanego adresu dostaniesz całkiem sporo, prawda? Jakich danych dostarczy nam analiza whois?
- Nazwa domeny – w tym przypadku, co zrozumiałe: nask.pl,
- Stan – czyli czy domena została powiązana z DNS i ma status: aktywna,
- Data utworzenia – kiedy domena została zarejestrowana,
- Ostatnia modyfikacja – kiedy wprowadzono ostatnie zmiany w obrębie ustawień i parametrów domeny,
- Koniec okresu rozliczeniowego – do kiedy domena została opłacona i zarejestrowana,
- Nazwy serwerów – nazwy i adresy IP serwerów, na których postawiono domenę,
- Abonent – dane abonenta, nazwa, adres, dane kontaktowe i typ abonenta, informacje o właścicielu domeny.
- Rejestrator – dane firmy rejestratora, usługodawcy, firmy umożliwiającej rejestrację adresu.
W bazie Krajowego Rejestru domen nie sprawdzisz zagranicznych adresów, bo po prostu dostaniesz puste wyniki. Skoro dany podmiot nie został wpisany w Polsce, w krajowym rejestrze go nie będzie. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie sprawdzić globalną domenę?
Sprawdzanie domen internetowych za pomocą who.is
Zgodnie z tym, co opisałem na wstępie, globalne domeny możesz sprawdzić pod adresem https://who.is, z czego wynika różnica? Sprawdzimy sobie całość na przykładzie domeny domain.com! Od razu mówię, że będzie trzeba podzielić screen na kilka partii, bo w całości będzie zbyt obszerny! Co nam wyskoczyło?
Site Status:
- Status (po prawej stronie) – czyli obecna aktywność
- Server Type (po prawej stronie) – typ serwera na jakim została postawiona
Widzimy również element Suggested Domains, ale w przypadku badanego adresu nie ma podpowiedzi. Dotyczy to sugerowanych domen powiązanych.
Registrar Info (dane rejestrowe):
- Name – czyli nazwa
- Whois Server – serwer do jakiego odwołuje się podmiot
- Referral URL – adres URL domeny docelowej
- Status – aktualny status. O tym opowiem szerzej w innej publikacji, ale podpowiem tylko, że tutaj została zablokowana możliwość edycji, przeniesienia i usunięcia domeny
Important Dates (ważne daty dotyczące domeny):
- Expires On – kiedy domena wygasa
- Registered On – kiedy została zarejestrowana
- Updated On – data ostatnich zmian w obrębie domeny
W dalszej części mamy informacje o serwerach i domenach podobnych do badanej przez nas:
- Name Servers – nazwy i adresy IP serwerów powiązanych z badaną domeną internetową
- Similar Domains – chmura zbierając szereg domen podobnych do tej, którą próbujemy sprawdzić
Punkt następny, dane rejestratora domeny i jednostek odpowiedzialnych za sprawowanie nad nią poszczególnych funkcji, czyli Registrar Data:
W tej sekcji widzisz mnóstwo przydatnych informacji podzielonych na poszczególne elementy. Rozpiszę je jedna po drugiej:
- Registrant Contact Information – dane kontaktowe do podmiotu rejestrującego daną domenę. Nazwa podmiotu, nazwa organizacji, dokładny adres, kraj, numer telefonu i adres mailowy.
- Administrative Contact Information – dane organu zarządzającego domeną. Ponownie pełna nazwa podmiotu i organizacji, dokładne adresy, numery telefonu i adres mailowy.
- Technical Contact Information – dział techniczny. Dane identyczne jak, w dwóch poprzednich przypadkach. Naturalnie przy różnych domenach adresy tych podmiotów będą różne, jednak zawrą te same punkty.
- Na samym dole mamy także informację kiedy dane zostały zaktualizowane – Information Updated.
Czy to wszystko? Ależ skąd! Mamy jeszcze dwie dodatkowe zakładki – DNS Records (Rekordy DNS domeny) oraz Diagnostics (Diagnostyka domeny). Podczas samego pobieżnego sprawdzania domeny będą nieprzydatne i są to raczej opcje zaawansowane. W codziennym użytkowaniu wystarczy Ci pierwsza zakładka. Z kronikarskiego obowiązku, króciutkie informacje na ich temat Na początek, jak sprawdzić DNS?
Rekordy DNS (DNS records)
Rekordy DNS to zestaw pewnych reguł, umożliwiających konfiguracje danej domeny w pełni. Mają za zadanie tłumaczyć nazwy domenowe w taki sposób, aby zrozumiały je również roboty i inne urządzenia w sieci (zmiana z czytelnej dla człowieka nazwy, na Adres IP)
Ta zakładka pozwala nam poznać wszystkie rekordy DNS powiązane ze sprawdzanym przez nas adresem. Każda nawet drobna zmiana w rekordach DNS, bez odpowiedniej konfiguracji i poprawek parametrów, może wywołać niepożądane efekty – strona może przestać działać. Więcej na ten temat w odrębnej publikacji! Tymczasem ostatnia zakładka!
Diagnostyka domeny (diagnostics)
Przed poznaniem tych parametrów, ponownie należy przejść test captcha. O czym mówią te elementy?
- Ping – pozwala zdiagnozować opóźnienia domeny i utraty pakietów po drodze. Polecenie sprawdza, czy po wysłaniu sygnału w stronę domeny, ta wysyła informację zwrotną. Mówiąc prościej – czy działa bez przeszkód i opóźnień.
- Traceroute – program służący do badania trasy pakietów w sieci.
Po co sprawdzać właściciela i dane domeny? Podsumowanie!
Nie oszukujmy się, na co dzień przemyślenia jak sprawdzić domenę, będą raczej nisko na liście priorytetów każdego z nas. Są jednak sytuacje, kiedy te informacje będą bardzo przydatne. O jakich okolicznościach mowa? Gdy jakiś sklep internetowy nie wywiązał się z zawartej między Wami umowy, możesz z dużym prawdopodobieństwem sprawdzić dane właściciela, albo przynajmniej organu rejestrującego i zarządzającego.
Druga sytuacja następuje wtedy, gdy jakaś domena będzie dla nas szczególnie interesująca i chcielibyśmy przejąć ją na własność. Dzięki podanym przeze mnie narzędziom można bez przeszkód sprawdzić, jej aktywność i kiedy wygasa prawo własności do niej. Wówczas można spróbować ją przejąć lub też odkupić od obecnego właściciela.
Wiesz już co nieco o sprawdzaniu domen, zapraszam do kolejnego poradnika, gdzie opisuję jak sprawdzić historię domeny, po co to robić i jaki wpływ historia ma na SEO!
Przeczytaj też inne artykuły:
- Aktualizacje stron internetowych – kiedy zlecić opiekę specjalistom?
- LSI Keywords – co to i jak je wykorzystać?
- Ile trwa indeksowanie strony w Google? – od czego zależy?
- Weryfikacja witryny w Google – skorzystaj z darmowego GSC!
- Jak sprawdzić pozycje strony w Google? – czy można to zrobić za darmo?
- Jak sprawdzić linki wychodzące ze strony? – po co to robić?
- Jak prowadzić bloga firmowego? – kto powinien o tym pomyśleć?
- Specyfikacja strony www – co trzeba wiedzieć?
- Przyjazne adresy URL – jak je tworzyć?
Zajrzyj też na moją stronę główną: Kreacja Marki i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!
Cześć! Zbudowałem brand kreacjamarki.pl, żeby pomóc firmom, które chcą zaistnieć w internecie. Przez kilka lat prowadziłem redakcję w firmie marketingowej i nadszedł moment, aby zrobić coś dla siebie. Za sobą mam kilkadziesiąt ciekawych projektów. Przed sobą jeszcze więcej. Moje publikacje znajdziesz w miesięcznikach Biznes Hotel i Hotelarz. Prywatnie fan kina niezależnego i obsesyjny fan angielskiego futbolu.