Przejdź do treści

Jak sprawdzić domenę? Krajowy Rejestr Domen i Who.is!

Sprawdzanie domen
Jak sprawdzić domenę? Czym właściwie jest domena i jak zobaczyć kto jest właścicielem domeny? Jak korzystać z Krajowego Rejestru Domen i Who.is i jak pomogą przy wyborze właściwej domeny? Na te i inne pytania odpowiem w moim artykule!

Sprawdzanie dostępności domeny

Skoro wiesz czym są domeny i trafiłeś tu pewnie dlatego, że chcesz założyć swoją własną stronę, pokaże Ci, jak za darmo sprawdzić, czy domena jest wolna! Wystarczy kilka prostych kliknięć!

 1. Wchodzisz na stronę www jakiejkolwiek firmy hostingowej. Większość z nich ma u siebie wyszukiwarkę domen. Ja polecę zenbox, bo sam mam u nich wykupiony hosting i domenę: https://zenbox.pl/
 2. Na głównej stronie, w polu znajdź domenę, wpisujesz interesujący Cię adres (screen poniżej):
jak sprawdzić czy domena jest wolna
Jak sprawdzić czy domena jest wolna? Źródło: zenbox

3. Po kliknięciu szukaj, otrzymujesz szereg wyników na temat badanego adresu, widzisz dostępne rozszerzenia i adresy już wykupione, w badanym przypadku wszystkie możliwe opcje są już zajęte:

sprawdzanie dostępności domeny
Po analizie dostępności domeny, otrzymasz szereg wyników, źródło: zenbox

Jeżeli adresy byłyby wolne i dostępne do kupienia, pod każdym z rozszerzeń widniałaby cena. Wówczas wystarczy tylko wybrać interesujący wariant, opłacić i domena należy do Ciebie. Proste? Firmy hostingowe udostępniają również szereg powiązanych adresów, zawierających szukane wyrażenie.

Co jeżeli jesteś zainteresowany daną domeną, a została wykupiona? Czy wszystko stracone? Zawsze możesz zgłosić się do obecnego właściciela i spróbować odkupić od niego dany adres. Do tego jednak, powinieneś mieć możliwość skontaktowania się. Czy możesz sprawdzić, kto jest właścicielem domeny i na kogo została zarejestrowana? Tak! Zapraszam do dalszej części!

Sprawdź kto jest właścicielem domeny

Na początek musisz wiedzieć, że ze względu na obowiązujące prawo i ograniczenia wynikające z RODO, w przypadku osób fizycznych sprawdzenie właściciela domen może być ograniczone lub niemożliwe. Takie informacje może udostępnić jedynie usługodawca i firma sprawująca opiekę nad daną domeną. Nie są to informacje ogólnodostępne. W przypadku, gdy należy do firmy informacje te są w pełni jawne i bez przeszkód sprawdzisz kto jest właścicielem domeny.

Możesz natomiast uzyskać informacje o tym, kiedy i gdzie została zarejestrowana domena, do kiedy została wykupiona, a nawet poznać adresy IP serwerów, na których została postawiona. Jak to zrobić? Spieszę z pomocą, cały proces jest łatwiejszy, niż myślisz! Użyjemy w pełni darmowych i ogólnodostępnych narzędzi do sprawdzania domen!

Jak sprawdzić gdzie jest zarejestrowana domena?

Gdzie możesz szybko i za darmo sprawdzić gdzie została zarejestrowana domena? Najpopularniejsze będą dwa zupełnie darmowe narzędzia:

 • Krajowy Rejestr Domen (NASK) – dostępny pod adresem: https://www.dns.pl/whois, świetny do sprawdzenia krajowych domen, zarejestrowanych w Polsce,
 • Who.is – dostępny pod adresem https://who.is, globalny i moim zdaniem najczęściej używany serwis, do sprawdzania domen.

Istnieje znacznie więcej serwisów, w których możesz sprawdzić potrzebne parametry i informacje, ale ja raczej podaję rozwiązania przetestowane i wykorzystywane przeze mnie regularnie. Jeżeli szukasz innych opcji, bez przeszkód znajdziesz je w innych, równie wartościowych publikacjach w internecie. Osobiście myślę, że podane przeze mnie w zupełności wystarczą.

Jeżeli lubisz darmową pomoc, przypominam Ci o mojej publikacji czyli 8 darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych!

Jak sprawdzić informacje o domenie przy pomocy NASK?

Sprawdzanie podstawowych parametrów domeny pokażę Ci na przykładzie bazy NASK. Dlaczego? NASK w przypadku polskich domen dostarcza bardziej kompletnych informacji i może zawierać dane, których próżno szukać w globalnych narzędziach. Zwyczajnie bazę cechuje większa precyzja, w odniesieniu do domeny rejestrowanej na terenie naszego kraju. Za przykład niech posłuży domena nask.pl! (chyba mogę, co? 🙂 )

Szukaj w bazie dns.pl/whois!

Twoje zadanie będzie niesamowicie proste do wykonania. Co musisz zrobić, żeby otrzymać info interesującej Cię domenie? Musisz wykonać 5 banalnych kroków!

jak sprawdzić domenę whois
Sprawdzanie domeny nask.pl, przy pomocy polskiej bazy WHOIS na dns.pl/whois
 1. Wchodzisz na stronę https://www.dns.pl/whois,
 2. W polu Wpisz nazwę domeny, wpisujesz adres internetowy do sprawdzenia,
 3. Zaznaczasz pole reCAPTCHA – Nie jestem robotem
 4. Rozwiązujesz zagadkę związaną z Captchą – czasem systemowi wystarczy kliknięcie, a czasami dostaniesz proste zadanie do wykonania.
 5. Klikasz Szukaj w bazie WHOIS i gotowe! Otrzymujesz wszystkie dane na temat rejestracji danej domeny:
sprawdzanie domeny whois
Informacje zwrotne po sprawdzeniu domeny w polskiej bazie whois

Informacji na temat sprawdzanego adresu dostaniesz całkiem sporo, prawda? Jakich danych dostarczy nam analiza whois?

 • Nazwa domeny – w tym przypadku, co zrozumiałe: nask.pl,
 • Stan – czyli czy domena została powiązana z DNS i ma status: aktywna,
 • Data utworzenia – kiedy domena została zarejestrowana,
 • Ostatnia modyfikacja – kiedy wprowadzono ostatnie zmiany w obrębie ustawień i parametrów domeny,
 • Koniec okresu rozliczeniowego – do kiedy domena została opłacona i zarejestrowana,
 • Nazwy serwerów – nazwy i adresy IP serwerów, na których postawiono domenę,
 • Abonent – dane abonenta, nazwa, adres, dane kontaktowe i typ abonenta, informacje o właścicielu domeny.
 • Rejestrator – dane firmy rejestratora, usługodawcy, firmy umożliwiającej rejestrację adresu.

W bazie Krajowego Rejestru domen nie sprawdzisz zagranicznych adresów, bo po prostu dostaniesz puste wyniki. Skoro dany podmiot nie został wpisany w Polsce, w krajowym rejestrze go nie będzie. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie sprawdzić globalną domenę?

Sprawdzanie domen internetowych za pomocą who.is

Zgodnie z tym, co opisałem na wstępie, globalne domeny możesz sprawdzić pod adresem https://who.is, z czego wynika różnica? Sprawdzimy sobie całość na przykładzie domeny domain.com! Od razu mówię, że będzie trzeba podzielić screen na kilka partii, bo w całości będzie zbyt obszerny! Co nam wyskoczyło?

informacje o domenie
Domain.com w globalnej bazie who.is, część 1

Site Status:

 • Status (po prawej stronie) – czyli obecna aktywność
 • Server Type (po prawej stronie) – typ serwera na jakim została postawiona

Widzimy również element Suggested Domains, ale w przypadku badanego adresu nie ma podpowiedzi. Dotyczy to sugerowanych domen powiązanych.

Registrar Info (dane rejestrowe):

 • Name – czyli nazwa
 • Whois Server – serwer do jakiego odwołuje się podmiot
 • Referral URL – adres URL domeny docelowej
 • Status – aktualny status. O tym opowiem szerzej w innej publikacji, ale podpowiem tylko, że tutaj została zablokowana możliwość edycji, przeniesienia i usunięcia domeny

Important Dates (ważne daty dotyczące domeny):

 • Expires On – kiedy domena wygasa
 • Registered On – kiedy została zarejestrowana
 • Updated On – data ostatnich zmian w obrębie domeny

W dalszej części mamy informacje o serwerach i domenach podobnych do badanej przez nas:

jak sprawdzić serwery domeny
Serwery i podobne domeny w bazie whois, część 2
 • Name Servers – nazwy i adresy IP serwerów powiązanych z badaną domeną internetową
 • Similar Domains – chmura zbierając szereg domen podobnych do tej, którą próbujemy sprawdzić

Punkt następny, dane rejestratora domeny i jednostek odpowiedzialnych za sprawowanie nad nią poszczególnych funkcji, czyli Registrar Data:

jak sprawdzić właściciela domeny
Dane kontaktowe, administracja, pomoc techniczna badanej domeny w bazie whois, część 2

W tej sekcji widzisz mnóstwo przydatnych informacji podzielonych na poszczególne elementy. Rozpiszę je jedna po drugiej:

 • Registrant Contact Information – dane kontaktowe do podmiotu rejestrującego daną domenę. Nazwa podmiotu, nazwa organizacji, dokładny adres, kraj, numer telefonu i adres mailowy.
 • Administrative Contact Information – dane organu zarządzającego domeną. Ponownie pełna nazwa podmiotu i organizacji, dokładne adresy, numery telefonu i adres mailowy.
 • Technical Contact Information – dział techniczny. Dane identyczne jak, w dwóch poprzednich przypadkach. Naturalnie przy różnych domenach adresy tych podmiotów będą różne, jednak zawrą te same punkty.
 • Na samym dole mamy także informację kiedy dane zostały zaktualizowane – Information Updated.

Czy to wszystko? Ależ skąd! Mamy jeszcze dwie dodatkowe zakładki – DNS Records (Rekordy DNS domeny) oraz Diagnostics (Diagnostyka domeny). Podczas samego pobieżnego sprawdzania domeny będą nieprzydatne i są to raczej opcje zaawansowane. W codziennym użytkowaniu wystarczy Ci pierwsza zakładka. Z kronikarskiego obowiązku, króciutkie informacje na ich temat Na początek, jak sprawdzić DNS?

Rekordy DNS (DNS records)

Rekordy DNS to zestaw pewnych reguł, umożliwiających konfiguracje danej domeny w pełni. Mają za zadanie tłumaczyć nazwy domenowe w taki sposób, aby zrozumiały je również roboty i inne urządzenia w sieci (zmiana z czytelnej dla człowieka nazwy, na Adres IP)

jak sprawdzić rekordy dns
Sprawdzanie rekordów DNS na przykładzie domain.com

Ta zakładka pozwala nam poznać wszystkie rekordy DNS powiązane ze sprawdzanym przez nas adresem. Każda nawet drobna zmiana w rekordach DNS, bez odpowiedniej konfiguracji i poprawek parametrów, może wywołać niepożądane efekty – strona może przestać działać. Więcej na ten temat w odrębnej publikacji! Tymczasem ostatnia zakładka!

Diagnostyka domeny (diagnostics)

sprawdzanie ping i traceroute domeny
Diagnostyka domeny – ping i traceroute na przykładzie domain.com

Przed poznaniem tych parametrów, ponownie należy przejść test captcha. O czym mówią te elementy?

 • Ping – pozwala zdiagnozować opóźnienia domeny i utraty pakietów po drodze. Polecenie sprawdza, czy po wysłaniu sygnału w stronę domeny, ta wysyła informację zwrotną. Mówiąc prościej – czy działa bez przeszkód i opóźnień.
 • Traceroute – program służący do badania trasy pakietów w sieci.

Po co sprawdzać właściciela i dane domeny? Podsumowanie!

Nie oszukujmy się, na co dzień przemyślenia jak sprawdzić domenę, będą raczej nisko na liście priorytetów każdego z nas. Są jednak sytuacje, kiedy te informacje będą bardzo przydatne. O jakich okolicznościach mowa? Gdy jakiś sklep internetowy nie wywiązał się z zawartej między Wami umowy, możesz z dużym prawdopodobieństwem sprawdzić dane właściciela, albo przynajmniej organu rejestrującego i zarządzającego.

Druga sytuacja następuje wtedy, gdy jakaś domena będzie dla nas szczególnie interesująca i chcielibyśmy przejąć ją na własność. Dzięki podanym przeze mnie narzędziom można bez przeszkód sprawdzić, jej aktywność i kiedy wygasa prawo własności do niej. Wówczas można spróbować ją przejąć lub też odkupić od obecnego właściciela.

Wiesz już co nieco o sprawdzaniu domen, zapraszam do kolejnego poradnika, gdzie opisuję jak sprawdzić historię domeny, po co to robić i jaki wpływ historia ma na SEO!

Przeczytaj też inne artykuły:

 1. Aktualizacje stron internetowych – kiedy zlecić opiekę specjalistom?
 2. LSI Keywords – co to i jak je wykorzystać?
 3. Ile trwa indeksowanie strony w Google? – od czego zależy?
 4. Weryfikacja witryny w Google – skorzystaj z darmowego GSC!
 5. Jak sprawdzić pozycje strony w Google? – czy można to zrobić za darmo?
 6. Jak sprawdzić linki wychodzące ze strony? – po co to robić?
 7. Jak prowadzić bloga firmowego? – kto powinien o tym pomyśleć?
 8. Specyfikacja strony www – co trzeba wiedzieć?
 9. Przyjazne adresy URL – jak je tworzyć?

Zajrzyj też na moją stronę główną: Kreacja Marki i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *