Przejdź do treści

Jak sprawdzić historię domeny i po co to robić?

Jak sprawdzić historię domeny?
W ostatnim wpisie opowiedziałem trochę o domenach, sprawdzaniu właściciela i elementów powiązanych. Tym razem pójdę o krok dalej i opowiem trochę o tym, jak sprawdzić historię domeny i po co ją sprawdzać. Spróbuję również odpowiedzieć na pytanie jak dobrze wybrać swoją domenę i poznać jej słabe oraz mocne strony! Zapraszam!

Co to jest domena?

Dla utrzymania pewnej ciągłości, przypomnę, że domena internetowa to unikatowy adres, przyjazny dla użytkownika. Pozwala znaleźć szukany element w internecie. Bez konieczności wpisywania adresu IP, który jako ciąg cyfr, mógłby być dość problematyczny do zapamiętania. Więcej dokładnych informacji na temat tego czym jest domena, z czego się składa i jakie rodzaje rozszerzeń rozróżniamy, znajdziesz w poprzednim wpisie. Zapraszam do przeczytania poradnika o sprawdzaniu domeny, krajowym rejestrze domen i świetnym narzędziu who.is.

Tam też opisałem, w jaki sposób możesz zweryfikować, czy dana domena jest dostępna do zakupu, a jeżeli nie, to co w takiej sytuacji możesz zrobić. Testowanie stanu domeny obejmuje także administrowanie stroną www.

Historia domeny, czyli co?

Podczas analizy domeny dla klienta lub rejestracji nowej domeny dla siebie, warto sprawdzić jej historię. Historia domeny, czyli archiwalny zbiór elementów pokazujący, co wcześniej widniało na danej domenie, jak dawno miało to miejsce, jaki jest wiek tej domeny i czy przypadkiem dawna zawartość nie będzie miała złego wpływu na nasze plany.

Zajrzenie do jej historii pozwoli prześledzić, co wcześniej się na niej działo, jak często zawartość była modyfikowana lub całkowicie zmieniana oraz na przykład – czy domena miewała długie okresy nieaktywności.

Dlaczego wiek domeny jest istotny?

Załóżmy, że interesująca Cię domena ma „czystą historię” i wcześniej nie było na niej nic mogącego budzić jakiekolwiek obawy przed zakupem. Jeżeli adres jest całkowicie nowy i wcześniej nie istniał, problemu nie ma. Będziesz miał nieco trudniej osiągnąć dobre wyniki, ale unikasz negatywnych działań. Świeża domena to zupełny start od zera – dla Google domena bez historii musi budować swój autorytet od podstaw. Zupełnie jak w przypadku robienia czegoś absolutnie nowego – robisz coś pierwszy raz, więc masz mniejszy autorytet niż ktoś z doświadczeniem.

Co jeżeli domena wcześniej istniała? Warto zwrócić uwagę na wiek domeny, czyli jak długo istnieje i kiedy została zarejestrowana. Google lubi domeny z długą, udokumentowaną historią. Skoro w danym miejscu przez ładnych parę lat coś istniało nieprzerwanie, znaczy to, iż mamy do czynienia z miejscem godnym zaufania.

Domena jest trochę jak specjalista w danej dziedzinie. Skoro kilkanaście lat siedzi w danym temacie, ma większe szanse i więcej czasu na zostanie autorytetem.

Do tego właśnie służy sprawdzanie jej historii – aby wiedzieć, czy zaczynasz od zera, czy ma za sobą już kilka lat „eksperckości”. Być może istnieje długie lata, ale tematyka odbiega od Twojego celu.

Historię domeny zalecam sprawdzać zawsze przed zakupem lub rejestracją. Unikniesz przykrych niespodzianek, niechcianej historii, spamowej zawartości, czy linków z miejsc wątpliwej jakości. W przypadku stron z niepewną historią, znacznie trudniej o wyprowadzenie ich na prostą i osiągnięcie dobrych rezultatów.

Szukasz sprawdzonego hostingu i domeny? Sprawdź zenbox.pl! Sam z niego korzystam i polecam!

Jak sprawdzić historię domeny za darmo? Wayback Machine!

Sprawdzanie historii nie wymaga wiedzy tajemnej, szczególnych, wymagających narzędzi, czy setek godzin poświęconych na analizy. Oczywiście – dogłębna analiza wymaga czasu, wnikliwych obserwacji i wyciągnięcia pewnych, prawidłowych wniosków. Sprawdzenie historii domeny na własny użytek to jednak raptem kilka kliknięć, a Ty z łatwością sprawdzisz, co, i czy cokolwiek, stało na interesującej Cię domenie.

Poniżej pokażę Ci, jak sprawdzić historię domeny, wykorzystując ogólnodostępne i całkowicie darmowe narzędzie online, czyli Wayback Machine! Wystarczy kilka prostych kroków!

historia domeny w webarchive
Jak sprawdzić historię domeny przy pomocy Wayback Machine?

Wayback Machine, czy Web Archive, jak kto woli, to internetowe archiwum, pozwalające na darmowe sprawdzenie historii domeny, dostępne pod adresem https://web.archive.org/. Jak sprawdzić historię domeny w kilku krokach?

Pierwsze zadanie – wchodzisz na stronę podaną powyżej i w białym polu wpisujesz adres domeny do sprawdzenia (jak na screenie poniżej):

adres domeny w archiwum internetowym
Sprawdzanie historii domeny przy pomocy wayback machine

Po wciśnięciu enter, zobaczysz oś czasu. Możesz wybrać konkretny rok i zobaczyć, jakie zrzuty zostały wykonane w trakcie jego trwania:

historia domeny na osi czasu
Historia domeny na osi czasu

W przypadku mojej domeny, jeszcze widać brak zrzutu z roku 2022, ale za to istnieją dane historyczne z kilku lat wstecz! Nawet z roku 2013! Z ciekawości, zobaczmy, co nam wyrzuci internetowe archiwum:

historyczne zrzuty domeny w kalendarzu
Kalendarz z historycznymi danymi na temat domeny

Wybieram rok 2013 i zrzut z 10 sierpnia i godzinę 03:50:33 – bo o tej godzinie został wykonany zrzut. Klikam w godzinę i czekam na wygenerowanie wyniku:

wycinek z historii domeny
Przykładowy zrzut z historii mojej strony

W tym przypadku widzimy, że domena 10 sierpnia 2013 zawierała formularz kontaktowy, kierujący do ówczesnego właściciela. Kto więc chciał, mógł wysłać zgłoszenie zakupu i przejąć omawiany adres.

Archiwum internetowe to nie tylko wygląd i historia danej domeny, ale również jej struktura. Na podstawie zrzutów zobaczysz jej kształt i możesz odtworzyć adresy url. Potem wystarczy przekierować stare adresy na nowe przy pomocy przekierowania 301, i masz nieco łatwiejszą pracę!

Co znaczą różne kolory kropek w web.archive.org?

Rodzaje wyników i zrzutów historycznych domeny mogą być różne i symbolizowane przez różne kolory kropek (dat). W zależności od koloru wyniki mogą oznaczać:

Niebieski – niebieskie kropki symbolizują prawidłowy zrzut domeny i z dużym prawdopodobieństwem zobaczysz realne dane historyczne.

Zielony – przekierowanie 301. Domena została przekierowana i wynik nie będzie prawidłowy.

Czerwony – błąd serwera. Nie ma możliwości wczytać dobrych wyników, bo serwer nie odpowiada.

Pomarańczowy – strona nie istnieje i wyrzuca błąd 404. Nie ma możliwości wczytania nieistniejących wyników.

Sprawdzanie stanu i historii domeny w Google Index

Webarchive nie jest jedynym narzędziem, pomocnym przy sprawdzaniu historii domen. Można skorzystać z prostego parametru site, pokazującego, czy w indeksie Google pozostały jakieś zaindeksowane podstrony. Jak to zrobić? Za królika doświadczalnego niech posłuży moja strona.

W pasku wyszukiwarki wpisuję komendę: site:kreacjamarki.pl i oto, jakie wyniki dostałem:

wykorzystanie parametru site w Google
Wykorzystanie parametru site: w Google

Mamy podstrony zaindeksowane przez Google. Oczywiście to co wkleiłem powyżej to zaledwie wycinek, a moja strona ma póki co niewiele podstron, ale parametr „site:” możesz wykorzystać do sprawdzenia jakiejkolwiek domeny. Także tej, której zakup lub rejestrację rozważasz. W jednym z ostatnich poradników opisywałem indeksowanie strony w Google.

Do sprawdzenia historii domeny możesz także użyć darmowej wersji ahrefsa – opisywałem ich narzędzie do darmowego wyszukiwania słów kluczowych, ale wymaga to zalogowania i chociaż iluzorycznego założenia konta, co pozwoli na korzystanie z podstawowych funkcji. Indeks Google i Webarchive pozwolą Ci sprawdzić historię za darmo i bez logowania, a do podstawowego wyszperania co było na domenie – powinno wystarczyć.

Czy historia domeny ma znaczenie dla SEO?

Jeżeli domena ma swoją historię, wiele lat była aktywna, tematyczna i dobrze podlinkowana – oczywiście! Przez lata zbudowała swój autorytet w danej dziedzinie. Ułatwi Ci to pracę i budowanie marki. Google ją zna, użytkownicy pewnie też. Dużo lepiej i łatwiej startować z takim handicapem, niż z zupełnie czystą kartą. Informacje o domenie powinny być umieszczone również w specyfikacji strony www.

Sprawdzenie danych historycznych na danej domeny będzie o tyle istotne, że pozwoli Ci sprawdzić, jakiego rodzaju treści znajdowały się tam wcześniej. Czy były to rzeczy całkowicie legalne i zgodne z prawem? Jak długo domena „leży” nieaktywna? Czy często Google łapało na niej błędy 404.

Przed samą rejestracją sprawdzisz sobie jej wiek – w poprzednim poradniku opisywałem jak sprawdzić domenę przy pomocy darmowego who.is. Następnie sprawdzisz jej historię właśnie przez wayback machine.

Zaplecze linków w darmowym Ahrefs Backlink Checker

Dobrze jest sprawdzić przed rejestracją zaplecze linków danej domeny, do tego posłuży Ci darmowy backlink checker od Ahrefsa. Znajdziesz go pod tym linkiem: https://ahrefs.com/pl/backlink-checker, nie da Ci przesadnie spektakularnych danych, ale będziesz w stanie zobaczyć jakie linki prowadzą do tego adresu i z jak silnych domen pochodzą. Zawsze to wartość dodana i więcej informacji przed zakupem. Poniżej screen:

backlink checker od ahrefs
Darmowy Ahrefs Backlink Checker

Jak krok po kroku za darmo sprawdzić linki zwrotne prowadzące do domeny? Lista!

  1. Wchodzisz na podany przeze mnie adres
  2. Wpisujesz adres www do sprawdzenia
  3. Klikasz sprawdź linki zwrotne
  4. Przechodzisz mechanizm captcha
  5. Dostajesz następujące wyniki
historyczny profil linków w ahrefs
Profil linków w Ahrefs Backlink Checker

Dostajesz Domain Rating – czyli ocena domeny w skali od 0 do 100, jak widzisz, w przypadku mojej domeny ranking jest bardzo niski. Znaczy to, że nie ma zbyt wielu linków zwrotnych i domen, które do niej prowadzą. Czy to dobrze? Pewnie nie, jednak w przypadku własnego projektu stawiam raczej na dodawanie dobrego contentu, niż budowanie zaplecza na linkach.

Dalej masz liczbę linków zwrotnych i liczbę odsyłających domen, prowadzących do mojego serwisu. Narzędzie ma ograniczenia co do liczby sprawdzanych adresów, jednak do sporadycznego sprawdzenia i zabawy samemu dla siebie – wystarczy.

Poniżej masz też adresy stron prowadzących do docelowej. Ich ranking, zwrotne adresy URL itd. Zobaczysz w ten sposób, czy zaplecze linków nie jest śmieciowe i spamerskie.

Backlink Checker ma jeszcze jedną fajną zakładkę, czyli TOP 5 Anchorów. Pozwoli Ci zobaczyć na ile rozkład będzie naturalny i „czysty”. Jak wygląda?

historia linków prowadzących do domeny w ahrefs
Rozkład TOP 5 Anchorów w Ahrefs Backlink Checker

Widzisz jakie Anchor Texty prowadzą do mojej domeny. Czysta struktura tej sekcji pokaże Ci, czy strona była budowana w sposób naturalny. Widzisz tu anchory brandowe – związane z moją marką. owszem – na liście są anchory exact match – związane z pozycjonowanym słowem – blog, copywriting, jednak przy liczbie odnośników widnieje okrągłe 0.

Gdyby na tej liście widniały w zatrważającej większości anchory powiązane z pozycjonowanymi słowami, znaczy to, że budowa zaplecza raczej nie była zupełnie naturalna i zgodna z praktykami. Chcesz więcej informacji na temat linków przychodzących?

Przeczytaj poradnik jak sprawdzić linki prowadzące do strony internetowej i sprawdź DARMOWE narzędzia!

Jak mogę sprawdzić pozycje danej domeny w Google?

Wiesz już jak sprawdzić historię domeny przy pomocy internetowego archiwum i indeksu Google. Pokazałem też, w jaki sposób możesz sprawdzić zaplecze linków danego adresu. Czas teraz zobaczyć, jakim narzędziem możesz za darmo sprawdzić pozycje domeny w Google!

Tutaj z pomocą przychodzi jedno z moich ulubionych narzędzi SEO – czyli Ubersuggest, gdzie bez logowania możesz sobie sprawdzić pozycje domeny. Ponownie – w darmowej wersji nie będą to dane szczególnie rozbudowane, ale rzucą choć odrobinę światła na sytuację strony w internecie.

Co musisz zrobić? Wchodzisz na stronę www https://neilpatel.com/ubersuggest/ i Twoim oczom ukaże się taki ekran:

sprawdzanie historii w ubersuggest
Sprawdzanie pozycji strony w Ubersuggest

W pasku adresu wpisujesz url do sprawdzenia, wybierasz kraj, w którym dana domena działa i klikasz search. Następnie przechodzisz mechanizm captcha i w dolnej sekcji strony dostaniesz następujące wyniki:

frazy kluczowe w ubersuggest
Pozycje strony w Ubersuggest

Lista fraz kluczowych, ich pozycje i prognozowany ruch. Narzędzie ma oczywiście więcej rozbudowanych opcji, ale te możesz sprawdzić samodzielnie, a być może opiszę je kiedyś w osobnym poradniku. Nie musisz zakładać konta i dokonywać logowania.

Ubersuggest w darmowej odsłonie bez zakładania profilu, pozwala wykonać 3 wyszukania dziennie. Do własnego użytku – wystarczająco.

W przypadku zerowej domeny – te wyniki będą puste, jeżeli przejmujesz domenę od kogoś, bądź jest nieaktywna krótko, może się okazać, że jeszcze gdzieś mamy pojedyncze pozycje i Google nie zdążył wyrzucić ich z indeksu. O tyle cenna informacja, że może ułatwić budowę treści w obrębie strony www.

Przydatne będzie tutaj również sprawdzenie spadków, co zrobisz z pomocą Senuto lub Semstorm, ale te apki wymagają logowania lub zakładania konta, więc to już temat na osobny wpis.

Sprawdzanie historii domeny – podsumowanie

Wiesz już, jak samodzielnie, za darmo sprawdzić historię domeny w wayback machine. Pokazałem Ci również zupełnie bezpłatny sposób na wyciągnięcie zaplecza linków i rozkładu anchorów, a także pozycji poszczególnych fraz w Google.

Mam nadzieję, że opisane przeze mnie narzędzia pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji i wybraniu domeny na wiele lat. Z moim poradnikiem powinno pójść dużo łatwiej. Jestem przekonany, że informacje opisane tutaj, powinny wystarczyć do samodzielnego sprawdzenia domeny przed rejestracją. Jeżeli nie – Napisz lub zadzwoń do mnie – chętnie udzielę wskazówek i pomogę dobrze wybrać!

Zajrzyj też na moją stronę główną: Kreacja Marki i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!

1 komentarz do “Jak sprawdzić historię domeny i po co to robić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *