Przejdź do treści

Administracja i opieka nad stroną internetową

Opieka nad stronami www

Strona internetowa jest dzisiaj centrum dowodzenia dla każdego biznesu online. Możesz znać swój produkt i potrafić sprzedawać, ale gdy strona www nie działa jak należy, zaczynasz mieć problem. Co powinna obejmować administracja i opieka nad stroną www? Co obejmuje aktualizacja strony internetowej? Czy potrzebujesz wsparcia specjalisty w zakresie modernizacji i aktualizacji serwisu? Sprawdźmy!

Administracja strony internetowej – czyli co?

Administracja strony internetowej to szereg działań zapewniający odpowiednią opiekę, wsparcie techniczne i odpowiednie aktualizacje zasobów. W przypadku WordPress mogą to być aktualizacje wtyczek i motywów, w przypadku innych platform, jeszcze inne działania

Każda strona internetowa wymaga regularnej opieki i modernizacji. Każda wymaga również, aby co jakiś czas zajrzeć do jej wnętrza i upewnić się, czy wszystko jest aktualne, nie ma luk w zabezpieczeniach oraz czy użyte technologie działają jak należy.

To o tyle ważne, że jeżeli stronę zostawisz samej sobie, przestanie nadążać za standardami, będzie podatna na ataki, i ani się nie obejrzysz, a Twój biznes przegoni konkurencja, która zwyczajnie dba o swój serwis.

Możesz nie mieć czasu zajmować się własną stroną, to zrozumiałe, wtedy jednak, najlepiej powierzyć administrację komuś, kto zajmie się tym za Ciebie. Specjalistom, którzy zarządzaniem zarządzaniem stronami zajmują się zawodowo. Co powinna obejmować aktualizacja, administracja i opieka nad stroną internetową?

Co zawiera opieka i aktualizacja www?

opieka i aktualizacja strony www

Opieka i aktualizacja strony www opartej na WordPress – źródło własne

Opieka nad stroną internetową obejmuje prace z różnego zakresu. Od przeglądu, przez sugestie i testy, po aktualizacje. Poniżej lista elementów, które powinna obejmować usługa opieki nad serwisem internetowym:

 • Opieka nad hostingiem – dbałość o to, aby elementy związane z hostingiem i infrastrukturą serwerową działały jak należy. Może to obejmować testy i raporty, generalny przegląd i porównania z innymi firmami. W tym przedłużenia usług.
 • Opieka nad pocztą – czy serwery pocztowe działają jak należy? Czy konfiguracja jest prawidłowa? Czy wszystko jest bezpieczne? Opieka i administracja obejmują też pocztę.
 • Aktualizacje oprogramowania – aktualizacje wtyczek, systemu CMS, PHP i wszystkiego, co wymaga nadzoru i regularnego sprawdzania. Aktualizacje pomogą utrzymać wydajne działanie serwisu.
 • Aktualizacje zabezpieczeń – bezpieczeństwo serwisu internetowego jest bardzo ważne. Opieka obejmuje też szereg aktualizacji w tym kierunku i szeroko pojętą opiekę, aby zapobiegać włamaniom i wyciekom danych.
 • Tworzenie kopii zapasowych – administracja stroną obejmuje tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie plików z istotnymi danymi. Przydatne na wypadek awarii.
 • Poprawki techniczne – bywa, że coś przestaje działać jak należy. W przypadku opieki nad stroną, w każdej chwili można się tym zająć i masz specjalistę, który czuwa nad tym, aby wszystko było na swoim miejscu.
 • Dbanie o spójność wizualną – chcesz zmienić coś w wyglądzie strony, a nie masz na to pomysłu, zasobów, umiejętności. Decydując się na opiekę nad www, masz kogoś, kto się tym zajmie.
 • Aktualizacje treści – podmiana tekstów, zmiana układów, odświeżenie elementów treści. Wszystko to znajduje się w usłudze administracji. Obejmuje także nagłówki HTML i Meta Tagi.
 • Aktualizacje zdjęć i plików graficznych – potrzebujesz zaktualizować zdjęcia? Zoptymalizować je? Dopasować do strony? Żaden problem.
 • Wsparcie techniczne – opieka powinna zawierać wsparcie w każdym elemencie. Jeżeli masz pytania, czegoś nie rozumiesz, chcesz dopytać, w tym pomaga pakiet.
 • Monitoring wydajności – ogólne testy działania strony, czy wczytuje się wystarczająco szybko? Czy wszystkie zasoby są odpowiednio wyświetlane? Jak działa na tle konkurencji? Po prostu czuwanie nad tym, aby serwis nie odbiegał wydajnościowo, od przyjętych standardów.

Opieka nad stroną www – dlaczego warto?

Zapewnienie serwisowi internetowemu odpowiedniej opieki, daje sporo korzyści. Poniżej krótka lista argumentów, dlaczego warto zlecić to specjalistom:

 • Oszczędność czasu – opieka specjalistów pozwala zaoszczędzić czas Twój i pracowników. Zlecasz komuś działania, i wiesz, że wszystko działa odpowiednio. Ty zajmujesz się tym, na czym się znasz.
 • Priorytetowe działanie – skoro masz umowę na administrację i zarządzanie stroną, to problemy zostaną rozwiązane w trybie pilnym. Bez czekania i nagłych awarii.
 • Bezpieczeństwo – serwis pod opieką, jest znacznie bardziej bezpieczny i mniej podatny na ataki, niż te, które są pozostawione bez niej. Regularne aktualizacje bezpieczeństwa dają Twojej firmie niezbędny spokój.
 • Aktualne oprogramowanie – system, na którym oparta jest Twoja strona, będzie aktualny, więc nie musisz martwić się tym, że coś działa niewłaściwie. Aktualne biblioteki i oprogramowanie, to stabilna praca.
 • Zgodność z wytycznymi – wytyczne Google są aktualizowane dość regularnie, a to jakieś elementy przestają być obsługiwane, coś zostaje wyłączone lub zastąpione. Ty nie musisz tego wiedzieć, ale specjaliści od opieki nad www powinni. I taka usługa to zapewnia.
 • Sugestie poprawek – to zdarza się rzadko, ale w tym przypadku, w pakiecie, możesz dostać sugestie, co warto poprawić lub zmienić, aby strona działała lepiej.

Dlaczego zarządzanie i aktualizacja strony jest ważna?

Strona internetowa jest wizytówką Twojego brandu i często pierwszym elementem strategii, z którym stykają się potencjalni klienci. Często już na etapie wizyty na stronie www, decydują, czy warto pójść o krok dalej i nawiązać współpracę. Serwis internetowy, który jest regularnie aktualizowany i podlega profesjonalnej administracji, po prostu nadąży za obowiązującymi trendami.

Dbając o poprawne działanie, aktualność zabezpieczeń i prawidłowe wyświetlanie elementów, zwiększasz swoje szanse na tle konkurencji. Pewnie, możesz wiele rzeczy zrobić samodzielnie lub zlecić swoim pracownikom, ale skoro możesz w tym czasie zająć się tym, na czym się znasz najlepiej, to może jednak warto zlecić to specjalistom?

Ile kosztuje aktualizacja i opieka nad www?

Cennik opieki nad stronami www jest bardzo indywidualny. W moim przypadku najczęściej opiekuję się i administruję stronami opartymi o CMS WordPress, ale każdy przypadek jest badany i wyceniany indywidualnie. Nie zamykam się na inne platformy. Opiekuję się również sklepami opartymi o sky-shop, czy shopper, a także serwisami napisanymi indywidualnie, zupełnie od zera.

Cena administracji i aktualizacji stron zależy często od tego ile godzin w miesiącu ma obejmować taki pakiet, jak skomplikowany jest to projekt oraz na ile specyficzne są jego potrzeby.

Wycenę opieram w dużej mierze na rozmowie i badaniu potrzeb, a następnie na analizie strony internetowej lub sklepu. Dopiero na tym etapie jesteśmy w stanie wspólnie ocenić, jakie potrzeby ma dany projekt i jaka będzie cena opieki i aktualizacji.

Przeczytaj więcej treści z mojego bloga:

 1. Specyfikacja strony www – co powinna zawierać?
 2. Sprawdzanie linków do strony – darmowe narzędzia!
 3. Sprawdzanie pozycji w Google – za darmo i samodzielnie!
 4. Historia domeny – czym jest i dlaczego jest ważna?
 5. Optymalizacja tekstów zgodnie z zasadami SEO – moje tipy!
 6. Prowadzenie bloga firmowego – kto powinien?
 7. LSI Keyword – co to jest i jak korzystać?
 8. Pozycjonowanie długiego ogona – wszystko co musisz wiedzieć!
 9. Linkowanie strony – od A do Z!
 10. Indeksowanie strony w Google – zrób to sam!
 11. Narzędzia propozycji słów kluczowych – 8 darmowych opcji!
 12. Linki wychodzące – czym są i jak je sprawdzić?
 13. Adresy URL – czym są i jak tworzyć je prawidłowo?

Zajrzyj też na moją stronę główną: Kreacja Marki i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *