Przejdź do treści

Kopia strony w Google – czym jest i jak ją sprawdzić?

sprawdzanie kopii strony w google

Czym jest kopia strony w Google? Jak ją sprawdzić? Czy istnieją darmowe narzędzia takich zadań? Czy sprawdzanie kopii serwisów może być pomocne? Czego możesz się dowiedzieć, przeglądając kopie www wykonane przez robota Google? Zapraszam do mojego poradnika!

Czym jest kopia strony w Google?

Kopia strony w Google to zapis treści danej strony internetowej, przechowywany w indeksie i pamięci podręcznej wyszukiwarki. Kopia jest rejestrowana w określonych momentach i dzięki temu użytkownik może zweryfikować, jak roboty widziały stronę ostatnim razem, gdy została przez nie odwiedzona i przecrawlowana. Kopia strony to najprościej mówiąc, plik w pamięci podręcznej wyszukiwarki Google, zawierający ostatni odczyt.

Kopia strony zawiera istotne elementy struktury i treści witryny, co pozwala wyszukiwarce efektywnie prezentować wyniki zapytań. Dla właścicieli stron, zrozumienie, dlaczego i jak Google tworzy kopie, staje się kluczowe dla skutecznego zarządzania widocznością ich treści w wynikach wyszukiwania.

Jak sprawdzić kopię strony www w Google?

Najprościej sprawdzisz kopię strony w wyszukiwarce Google za pomocą samego indeksu wyszukiwarki:

jak sprawdzić kopię strony w Google
Jak sprawdzić kopię strony internetowej w Google?
 1. W pasku wyszukiwarki wpisujesz adres, który chcesz sprawdzić. Możesz wkleić też adres URL.
 2. Klikasz 3 kropki, obok danego adresu.
 3. Klikasz przycisk kopia – w zależności od przeglądarki, z której korzystasz, może się znajdować w różnym miejscu, ale generalna zasada jest taka sama.

Można to również zrobić za pomocą adresu webcache, ale metoda, którą podałem, jest znacznie prostsza i nie wymaga zapamiętania, jak ta ścieżka powinna wyglądać. Istnieją również różne wtyczki, ale uważam, że nie ma potrzeby ich stosować, skoro jest łatwiejsze rozwiązanie.

Co mogę sprawdzić w kopiach Google?

Na pewno możesz sprawdzić datę ostatniej wizyty robota Google na Twojej stronie! Korzystając z tego rozwiązania, możesz sprawdzić też 3 widoki:

Pełna wersja kopii strony:

Kopia strony w Google
Wizualna, pełna wersja kopii www w Google

Widzisz wizualnie, jak Google widzi Twój serwis. Możesz sprawdzić, czy wszystkie elementy wizualne wyglądają prawidłowo.

Wersja tekstowa kopii strony:

Kopia z pamięci podręcznej Google
Kopia tekstowa strony internetowej

Pozwala sprawdzić prawidłowość renderowania całości serwisu. Widzisz, czy nagłówki HTML są prawidłowe, czy Google dobrze widzi Twoją treść oraz czy linkowanie jest widoczne dla robotów.

Kopia kodu strony:

Kopia kodu strony
Kopia kodu strony w Google

Pokazuje, w jaki sposób roboty Google widzą kod Twojej strony, możesz zweryfikować jego prawidłowość, błędy, porównać z jego stanem faktycznym. Jest to też przydatne w przypadku niechcianych zmian kodu. Możesz przywrócić starszą / prawidłową wersję kodu w swoim serwisie.

Jak sprawdzić kopię serwisu w Wayback Machine?

Na temat archiwum stron internetowych, pisałem przy okazji jednego z poprzednich artykułów: Jak sprawdzić historię domeny? Tutaj sytuacja wygląda podobnie.

Jak sprawdzić kopię serwisu w archiwum internetowym
Jak sprawdzić kopię strony w archiwum internetowym?

Po wejściu na stronę https://web.archive.org/, też musisz wykonać 3 bardzo proste kroki, żeby sprawdzić kopię strony:

 1. W pasku adresu wpisujesz adres strony lub wklejasz URL i wciskasz enter.
 2. Z osi czasu wybierasz rok, z którego chcesz sprawdzić kopię serwisu.
 3. Z kalendarza wybierasz sobie punkt (kolorowa kropka), który chcesz podejrzeć.

Do czego służy kopia strony www?

Sprawdzanie kopii strony w Google jest istotne z kilku powodów, zwłaszcza dla właścicieli witryn oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie treścią i SEO. Część z tych elementów już wypisałem przy okazji poszczególnych wersji, ale nie zaszkodzi trochę usystematyzować całości. Do rzeczy. Dlaczego sprawdzanie kopii strony www może być przydatne?

 1. Przywrócenie strony. Kopia pomaga przywrócić ostatnią działającą wersję strony, po awarii lub jej przypadkowym usunięciu.
 2. Odwiedziny robotów. Pomaga sprawdzić, kiedy roboty ostatni raz odwiedziły serwis i oszacować, jak często to robią.
 3. Renderowanie. Kopia serwisu w Google pozwala ocenić, czy cały adres renderuje się prawidłowo i roboty widzą go tak, jak powinny.
 4. Weryfikacja treści. Korzystając z widoku kopii treści, możesz łatwo ocenić, czy wszystko jest na swoim miejscu i wyświetla się jak należy.
 5. Linki wewnętrzne. Korzystanie z kopii ułatwia sprawdzanie linków w obrębie danej podstrony. Czy robot je widzi, czy jest w dobrym miejscu?
 6. Nagłówki HTML i struktura treści. Możesz ocenić, czy dana treść ma właściwą strukturę i układ oraz czy nagłówki są rozmieszczone prawidłowo.
 7. Kłopoty ze skanowaniem i crawlowaniem. Korzystanie z kopii stron pomaga zweryfikować, czy roboty mogą odpowiednio skanować Twój serwis i wszystko jest na swoim miejscu.
 8. Błędy w obrębie serwisu. Posiłkowanie się kopią Google ułatwia ocenianie stanu strony. Czy nie ma duplikacji w renderowanych elementach? Czy wszystko jest odpowiednio widoczne?

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest kopia strony internetowej w Google, jak samodzielnie ją sprawdzić, oraz po co to robić. Korzystanie z pamięci podręcznej może być przydatne zarówno w codziennej pracy z serwisem, jak i przy poprawkach programistycznych, czy dotyczących widoczności. Jeżeli masz problem ze swoim serwisem – kliknij w kontakt i napisz lub zadzwoń!

Przeczytaj moje inne artykuły:

 1. Jak sprawdzić historię domeny?
 2. Jak sprawdzić linki prowadzące do strony?
 3. Czym jest długi ogon w SEO?
 4. Czym są LSI keywords?
 5. Prowadzenie bloga firmowego a SEO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *